Het forum is gemigreerd

Let op: in juni 2026 hebben wij het forum gemigreerd naar nieuwe software.
Heeft u al een account? Klik dan eerst op "Wachtwoord vergeten" om een nieuw wachtwoord aan te vragen. Daarna kunt u weer inloggen.

Theun de Vries - Het zwaard, de zee en het valse hart

Lees meer
8 jaren 6 maanden geleden #84709 door berdine
Samenvatting: De jonge Fries Liafbarn wordt lijfwacht van de hertogen Hengist en Horsa en trekt in het Friese leger naar Groot-Brittannie. Daar moeten vele veldslagen gevoerd worden eer de Friezen een eigen grondgebied hebben bevochten en Hengist's zoon koning van Kent wordt. Als oude man keert Liafbarn met Hengist terug naar Friesland om daar te sterven. Theun de Vries debuteerde als dichter, maar is het bekendst als romanschrijver. Belangrijk in zijn werk zijn Friesland en het lot van de minst bedeelden. Deze elementen zijn ook duidelijk aanwezig in dit boek, dat eerder verscheen als Boekenweekgeschenk in 1966. De Vries is erin geslaagd een goed beeld te geven van het leven van de Britten in de vijfde eeuw, en de sfeer van de sagen over te brengen. Van karaktertekening en -ontwikkeling is echter te weinig sprake, zodat de hoofdpersonen niet echt tot leven komen.

Er wordt wat af gevochten in dit boek! Blij dat ik niet in die tijd leefde.

Je moet er even inkomen, maar het boek leest toch wel vlot en is goed te begrijpen. Sommige oude geografische namen zijn te herleiden naar de huidige of soms te vinden op internet. De hertogen schijnen ook bestaan te hebben.

Opmerkelijk vind ik wel dat de persoonsnamen de tand des tijds niet hebben doorstaan, zelfs niet in aangepaste vorm.

Een bijzonder historisch verhaal. Ik vond het boeiend en interessant.

Graag Inloggen of een account aanmaken deelnemen aan het gesprek.

Lees meer
8 jaren 6 maanden geleden #84710 door marjo
De twee hertogen worden beschreven als Germanen:

Wikipedia:

Hengest en Horsa (respectievelijk ook Hengist en Hors genoemd) zijn twee figuren uit de Angelsaksische geschiedenis. Deze Germaanse broeders veroverden met hun leger van Angelen, Saksen, Friezen en Juten een gedeelte van Engeland in de 5e eeuw. De traditie noemt Hengest (als vader van een zoon, wiens naam afhankelijk van de bron verschilt) als de stichter van het koninkrijk Kent.

Hengest en Horsa zijn geattesteerd in Beda's 8e-eeuwse Historia ecclesiastica gentis Anglorum; in het 9e-eeuwse werk Historia Brittonum, toegeschreven aan Nennius; en in de Angelsaksische kroniek, een collectie van annalen gecompileerd aan het eind van de 9e eeuw. Geoffrey van Monmouth breidde het verhaal in grote mate uit in zijn invloedrijke 12e-eeuwse pseudogeschiedenis Historia regum Britanniae, die werd overgenomen in andere werken in verschillende talen. Als gevolg hiervan duikt het paar ook op in verschillende latere werken. Opvallend is verder de korte vermelding van Hengest in de Proza-Edda, geschreven door Snorri Sturluson in de 13e eeuw.

Graag Inloggen of een account aanmaken deelnemen aan het gesprek.

Lees meer
8 jaren 6 maanden geleden #84711 door marjo

Graag Inloggen of een account aanmaken deelnemen aan het gesprek.

Lees meer
8 jaren 6 maanden geleden #84713 door berdine
Ja...wat zou daar achter steken? Dat kan toch niet zomaar toeval zijn?

Graag Inloggen of een account aanmaken deelnemen aan het gesprek.

Lees meer
8 jaren 6 maanden geleden #84714 door marjo
Als de Vries die namen verzonnen had zou je zeggen : een goede vondst. Maar ze bestaan echt die namen!! Alleen maar toeval? Of waren het goede ruiters?

Graag Inloggen of een account aanmaken deelnemen aan het gesprek.

Lees meer
8 jaren 6 maanden geleden #84715 door berdine
Ongetwijfeld. Al dat vechten terwijl je op een paard zit, maar dat is natuurlijk nog niet bekend op de dag van hun geboorte. Andersom lijkt me ook niet waarschijnlijk. In de sage wordt er ook niet over buitengewone rijkunsten gerept. Ik vrees dat we aan moeten nemen dat het toeval was. Of misschien dat hun ouders paardengek waren, haha!

Graag Inloggen of een account aanmaken deelnemen aan het gesprek.

Tijd voor maken pagina: 0.540 seconden