Het forum is gemigreerd

Let op: in juni 2026 hebben wij het forum gemigreerd naar nieuwe software.
Heeft u al een account? Klik dan eerst op "Wachtwoord vergeten" om een nieuw wachtwoord aan te vragen. Daarna kunt u weer inloggen.

Joris van Casteren - Lelystad

Lees meer
16 jaren 6 maanden geleden - 16 jaren 4 maanden geleden #31171 door dettie
Joris van Casteren - Lelystad werd gestart door dettie
Schrijver Joris van Casteren (’76), groeide op in Lelystad. Hij omschrijft de stad als ‘een mislukte utopie’, maar het inspireerde hem genoeg om er een boek over te schrijven, Lelystad. Lelystad is een unieke mix van autobiografie, geschiedschrijving en literatuur. Het boek geeft een prachtig beeld van de jaren ’70, ’80 en ’90.

Lees verder, klik hier www.leestafel.info/joris-van-casteren

Jeannette
Laatst bewerkt 16 jaren 4 maanden geleden doordettie.

Graag Inloggen of een account aanmaken deelnemen aan het gesprek.

Lees meer
16 jaren 6 maanden geleden #31172 door dettie
Beantwoord door dettie in topic Re: bericht
Ik heb veel over dit boek gehoord Jeannette, vooral omdat Joris van Casteren in dit boek behoorlijk negatief was over Lelystad. Veel mensen waren kwaad op hem omdat zij Lelystad juist wél DE plek vinden om te wonen.

Maar zo aan je verslag te merken heeft hij het allemaal wel mooi verwoord, als je het een mix noemt van autobiografie, geschiedschrijving en literatuur.

Dettie
Laatst bewerkt doordettie.

Graag Inloggen of een account aanmaken deelnemen aan het gesprek.

Lees meer
16 jaren 6 maanden geleden #31181 door marjo
Beantwoord door marjo in topic Re: bericht
Waarom zet je het woord 'literatuur' schuin?? Of is dat uit het verslag, dat ik nog niet lees.

Ik wilde namelijk dit boek zelf lezen...ooit...
Laatst bewerkt doormarjo.

Graag Inloggen of een account aanmaken deelnemen aan het gesprek.

Lees meer
16 jaren 6 maanden geleden #31189 door dettie
Beantwoord door dettie in topic Re: bericht
Jeannette schrijft in het eerste berichtje "Lelystad is een unieke mix van autobiografie, geschiedschrijving en literatuur."

Als het niet mooi geschreven is dan schrijf je niet 'literatuur' maar laat je dat woord weg of zoiets.

Dettie
Laatst bewerkt doordettie.

Graag Inloggen of een account aanmaken deelnemen aan het gesprek.

Lees meer
16 jaren 6 maanden geleden #31193 door jeanette
Beantwoord door jeanette in topic Re: bericht

Dettie schreef : Ik heb veel over dit boek gehoord Jeannette, vooral omdat Joris van Casteren in dit boek behoorlijk negatief was over Lelystad. Veel mensen waren kwaad op hem omdat zij Lelystad juist wél DE plek vinden om te wonen.

Maar zo aan je verslag te merken heeft hij het allemaal wel mooi verwoord, als je het een mix noemt van autobiografie, geschiedschrijving en literatuur.


Het boek van Joris van Casteren heeft een hele prettige schrijfstijl, het boek leest als een roman! Als je het boek in een genre zou willen indelen, zou je het verhaal literaire non-fictie kunnen noemen.

Tja, dat sommige mensen niet blij zijn met zijn boek... Sommige mensen kunnen niet tegen kritiek op hun woonplaats. Van Casteren beschrijft hoe Lelystad uit de grond gestampt is, door ambtenaren. De eerste bewoners waren over het algemeen idealistische mensen, zoals de vader van Joris. Hij was een aanhanger van onderwijs volgens de behoeftetheorie van Maslow; de scholen hadden geen lokalen, maar open ruimten. De bezielde leerkrachten moesten de leerlingen zoveel mogelijk hun eigen gang laten gaan, dan zouden ze tot 'zelfactualisatie' komen.

Er werd op meerdere plaatsen in Nederland geexperimenteerd in het onderwijs in de jaren zeventig en tachtig; de beschrijving van Joris van Casteren is heel bijzonder omdat èn zijn vader zo'n bezielde leerkracht was èn hij het zelf als leerling op een experimentele school heeft gezeten.

De auteur beschrijft verder dat Lelystad veel probleemgezinnen uit Amsterdam als bewoners heeft gekregen, die de nodige problemen meenamen: er waren veel groene weduwen, er waren veel echtscheidingen, er was veel werkeloosheid, er waren veel uitkeringsgerechtigden, er was veel criminaliteit, en wijken verpauperden en woningen stonden leeg.

Lelystad is gebouwd als woonstad voor forensen, er was voor jongeren niets te doen; tegenwoordig wil de stad zich meer en meer profileren als een aantrekkelijke woonstad met vele attracties en natuur en werkgelegenheid. Ook wil men meer aansluiting zoeken met de Randstad en met name Amsterdam, omdat ongeveer de helft van de beroepsbevolking in en om Amsterdam werkt.

Ik vind de beschreven problematiek voor een deel vergelijkbaar met de problemen in De Bijlmer. De Bijlmer had een zeer negatief imago. Men heeft daar drastisch gerenoveerd; de honingraat hoogbouwflats zijn afgebroken en er is laagbouw voor terug gekomen met als resultaat dat de woonomgeving voor bewoners is verbeterd en de criminaliteit is gedaald.

Joris van Casteren geeft op een unieke wijze een tijdsbeeld van de stad Lelystad en vertelt daarnaast zijn persoonlijke verhaal.

Hij heeft een prachtig boek geschreven!

Jeannette
Laatst bewerkt doorjeanette.

Graag Inloggen of een account aanmaken deelnemen aan het gesprek.

Lees meer
16 jaren 6 maanden geleden #31203 door dettie
Beantwoord door dettie in topic Re: bericht
Wat ik nog weet van Lelystad is dat je wel erg wanhopig moest zijn wilde je daar gaan wonen. Er is inderdaad ook een soort uitstroom van probleemgezinnen uit Amsterdam geweest. Zij kregen volgens mij toentertijd in Lelystad een nieuwe kans.

(Het doet me bijna denken aan de koloniën Frederiksoord enz. daar kregen probleemgezinnen ook in the middle of nowhere een nieuwe kans)

Later werd Almere de uitstroomplek.

Ik ben vroeger regelmatig in Lelystad geweest en inderdaad had je heel akelige wijkjes waar het ondanks de nieuwbouw vrij luguber was. Maar overheersend waren de erg mooie wijken met schitterende huizen en veel groen.

Voor vrienden van mij, Amsterdammers, gewend aan '3 hoog achter' was Lelystad een waar paradijs!

Wel bijzonder dat iemand vanaf het begin in Lelystad gewoond heeft en dan ook nog zo goed kan vertellen daarover.

Het boek staat genoteerd op mijn lange nog-te-lezen-lijst.

Dettie
Laatst bewerkt doordettie.

Graag Inloggen of een account aanmaken deelnemen aan het gesprek.

Tijd voor maken pagina: 0.425 seconden