Mr GwynAlessandro Baricco
Mr Gwyn is schrijver en heeft een paar succesvolle  boeken op zijn naam staan, maar nu wil hij geen boeken meer schrijven.  In zijn column in de krant deelt hij dit mee aan zijn lezers. Niemand  gelooft hem, want dat zeggen alle schrijvers wel een keer. Hij draait  wel bij. Dat denkt ook Tom, zijn uitgever en vriend. Maar Mr Gwyn is  vastbesloten. Op zijn woord terugkomen druist trouwens in tegen zijn  principes. Dus nee, hij is gestopt.
Na een paar  jaar begint het echter toch te kriebelen. Hij wil iets op papier  zetten, maar boeken, dat kan niet. Dan ontmoet hij in het ziekenhuis een  oude dame met een regenkapje, die daar zit uit te rusten en te schuilen  voor de regen. Hij raakt met deze interessante dame in gesprek en laat  zijn beurt voorbij gaan. Samen komen ze tot de conclusie dat Mr Gwyn  kopiist zou moeten worden, niet van teksten of cijfers, maar van mensen.
Mr  Gwyn broedt op dit idee, maar komt er niet uit. Misschien dat een  gesprek met de dame met het regenkapje nog wat oplevert, maar hij kan  haar niet meer vinden. Onderweg komt hij terecht in een galerie. Hij is  onder de indruk van de schilderijen. Het raakt hem hoe de schilder zijn  modellen portretteert, wat dat met hen doet, hoe het hen tot de kern van  henzelf brengt en opeens weet hij hoe hij het kopiist-zijn vorm moet  geven: geschreven portretten!
Hij gaat op zoek  naar een geschikte ruimte. Die moet aan veel eisen voldoen. Het moet er  volkomen rustig en stil zijn. En liefst in een bepaalde staat van verval  verkeren met vochtplekken op de muren, zichtbare waterleidingbuizen en  vlekken op de vloer. Hij laat speciale gloeilampen maken, die na een  aantal dagen één voor één uit zichzelf moeten doven en ook de muziek,  meer een geluidencollage, wordt voor hem gecomponeerd. Hij richt de  ruimte sober in met een paar stoelen en een bed. 
Uiteindelijk is alles  gereed om exact die sfeer te scheppen, waarin het model zichzelf kan  zijn en Mr Gwyn kan werken. Het model moet daar vier uur per dag naakt  rondlopen of zitten en Mr Gwyn zal hem of haar in die tijd bekijken. Er  mag niet gesproken worden, op een enkel moment na.
Onderwijl  voert Mr Gwyn nog een paar gesprekken met de dame met het regenkapje,  die inmiddels helaas niet meer tot deze wereld behoort. Ze is een beetje  sceptisch over het geheel, maar geeft hem het voordeel van de twijfel.
Mr Gwyn gaat aan de slag. Zijn eerste (proef)model is Rebecca, de stagiaire van zijn uitgever Tom.Gaandeweg  die eerste sessie - die een maand in beslag neemt - raak je zelf  helemaal in de ban van het gebeuren. De verstilde sfeer in dat atelier  wordt zoetjesaan magisch. Alles gaat perfect. Na een gespannen begin  voelt Rebecca zich volkomen op haar gemak. Er ontstaat een hele intense  en zuivere relatie tussen artiest en model.
Opeens besef je  dat Baricco met zijn boek eigenlijk hetzelfde aan het doen is. Hij bouwt  de relatie met zijn lezer zorgvuldig op, als een kaartenhuis. Het wordt  dan erg spannend of hij er niet een kaart verkeerd op zal leggen  waardoor de boel instort. Éen foute handeling van een personage, één  verkeerde opmerking of een kromme zin of taalfout van de vertaalster en  de betovering is verbroken. Tot mijn grote geluk gebeurt dat niet (dank aan de vertaalster Manon Smits!) en blijft het verhaal staan als een huis.
Rebecca  krijgt haar portret en gaat daarna voor Mr Gwyn werken. Ze plaatst de  advertenties en screent de modellen, die elk een flink bedrag neertellen  voor een persoonlijk verhaal. Tot het op een dag fout loopt en Mr Gwyn  verdwijnt. Of toch niet?
Dit is een boek dat  nauwgezet balanceert tussen magie, absurditeit en werkelijkheid, met  hier en daar een vleugje humor en een intense diepgang in de relatie  tussen Mr Gwyn en Tom en Mr Gwyn en Rebecca. Alles heel subtiel in  evenwicht.
Dit is het zesde boek van Baricco dat ik las en voor mij tot nu toe zijn beste. Perfect in balans en volmaakt afgerond.
ISBN 9789023468189 | paperback | 160 pagina's | De Bezige Bij | september 2012 
Vertaald door Manon Smits
Berdine, 21 juni 2017
Lees de reacties op het forum en/of reageer, klik HIER