Marc Duquet 

altVogelgids voor Kids
Vogels observeren en herkennen
tekst: Marc Duquet
illustraties: Jean Chevallier


Voor iedereen die nog wat wil leren over onze gevederde vriendjes - jong of oud - is er nu dit boekje. In het kort wordt verteld wat er zo speciaal is aan deze dierensoort. In het volgende hoofdstuk wordt verteld hoe je dat moet doen: vogels spotten. Want er staan tips in die je beter tevoren kan weten: waar je op moet letten bij het spotten van vogels en welke hulpmiddelen je kan gebruiken. Nu gaan ze daar wel ver, er worden zelfs merken van verrekijkers genoemd, maar dat er ook beschreven wordt hoe je met zo’n ding moet omgaan, is wel weer handig.
Sommige tips zijn echt op kinderen gericht, maar zijn denk ik niet overbodig voor een volwassen beginnende vogelaar. Waar je bepaalde vogels zoekt, in welke tijd van het jaar je ze kan aantreffen, hoe je ze benadert, en vooral dat je er van af moet blijven!
Het is een lekker handzaam boekje, dus makkelijk mee te nemen.


In het tweede deel van het boek komen de meest voorkomende vogels individueel voorbij, ingedeeld op habitat.
Ze krijgen dan een hele pagina voor zichzelf: een afbeelding natuurlijk, wat hij eet, een beschrijving en vaak een leuk of interessant wetenswaardigheidje.
Prettig is dat het verschil tussen mannetje en vrouwtje ook duidelijk aangegeven wordt. (Ik weet dat ik daar zelf nogal eens moeite mee heb. Is het nu een vrouwtje van deze soort, of is het een ander soort?)
Er is nog wat aandacht voor de geluiden die ze maken, ook handig natuurlijk want ze laten zich niet altijd zien, en dan volgt nog informatie voor als je echt verslaafd raakt aan het vogels kijken. Want je bent niet de enige! Er zijn verenigingen voor, bijeenkomsten, en natuurlijk ook boeken.


Eén opmerking: waarom is een vertaling uit het Frans nodig? Hebben wij zelf geen mensen die zo'n gids kunnen maken speciaal voor Nederland? Want ik kan me niet helemaal aan de indruk onttrekken dat er toch wel vogels in staan die je hier stukken minder ziet. Dus zijn er misschien ook wel die je in onze lage landen juist vaker ziet en die hier niet in staan?
De illustraties zijn fraai en duidelijk, de informatie helder en ter zake, en met achterin een aantal pagina’s waarop je zelf kunt aangeven wat je gezien hebt, en een potloodje erbij, zoals je bij een agenda wel eens aantreft,  is het boek helemaal af. Alleen was het misschien handig geweest als die vogels daar op alfabet hadden gestaan, maar een kniesoor die daar op let.
Neem dit boekje mee, en ga de natuur in. En o ja: lees eerst nog even de regels zoals die achter in het boekje staan…


ISBN 9789052108674 | Paperback geplastificeerd |191 pagina's | Tirion Natuur | mei 2012 in samenwerking met Vogelbescherming Nederland
illustraties: Jean Chevallier Vertaald uit het Frans door Lily van Haren

© Marjo, 12 augustus  2013

Lees de reacties op het forum en/of reageer, klik HIER