Bliksem
Illustraties Anna Boterman
Tekst: Liz Huisman
Ries is samen met zijn moeder op vakantie, ze hebben een huisje aan zee. Maar er is niets aan. Mama ligt altijd in bed. Het gaat helemaal niet goed met haar. Ze wil niets, doet niets, ze slaapt alleen maar en Ries is dat helemaal zat.
Het is nacht maar hij kan niet slapen. Ook mist hij papa. Omdat mama niet werkt moet papa extra ritten met de vrachtwagen rijden.
Ries gaat stiekem naar buiten, naar het strand en neemt Bliksem mee,,, Tenminste datgene wat ooit zijn hond Bliksem was gaat mee. Bliksem is nu een hoop as, dat in een beeld in hondenvorm is gestopt.
Maar aan zee ziet hij iemand drijven! Een meisje! Ze verdrinkt!
Ries rent het water in en redt het meisje... denkt hij. Maar het meisje was helemaal niet aan het verdrinken, ze lag lekker te drijven! Ze is boos op Ries. Kan ze niet eens even lekker ronddobberen? Ze scheldt hem uit en rent kwaad weg.
Je zou denken dat het hierbij blijft. Maar het loopt toch anders, op een of andere manier zoeken ze elkaar steeds op. Het meisje, Vesper, voelt zich namelijk ook niet altijd geweldig met ouders die altijd maar in hun strandtent bezig zijn. Ries is wel blij met hun contact want aan zijn moeder heeft hij nog steeds niet veel.
Ries is best moedig, want hij durft wel aan Vesper te vertellen wat er thuis aan de hand is en ook hoe het komt dat Bliksem dood is. Langzamerhand groeit van Vespers zijde de waardering voor deze jongen die wel alles wat hij moeilijk vindt, aangaat. Hij schaamt zich nergens voor.
Maar dan is op een dag Ries' moeder weg! Vesper en Ries zoeken overal maar ze is niet te vinden. Ries ontdekt nu ook hoe bijzonder Vesper is!
Dit alles maakt het een bijzonder verhaal. Vooral omdat het heel menselijk is. De situatie waar Ries zich in bevindt, kan iedereen overkomen. Natuurlijk wordt het hem soms teveel. Natuurlijk wordt hij soms boos. Natuurlijk vertelt hij papa niet hoe het écht met mama gaat (slecht). Natuurlijk is het soms best moeilijk. Maar ondanks alles, blijft hij een jongen die veel om zijn ouders geeft en alleen maar probeert om het goede te doen. Vesper is met haar ruwe eerlijkheid een prachtige tegenhanger voor Ries.
Illustratrice Anna Boterman heeft het verhaal met haar aansprekende gekleurde afbeeldingen uitstekend weten te vangen.
Mooi boek, echt een aanrader.
ISBN 9789047718673 | NUR 283 | Hardcover | 160 pagina's | Lemniscaat | 9 juni 2026
Leeftijd 10+
© Dettie, 17 juni 2026
Lees de reacties op het forum en/of reageer, klik HIER