Bianca Mastenbroek 

altGeheugenstrijd
Bianca Mastenbroek

De dertienjarige tweeling Vana en Fokko woont op het eiland Arandia. Hij eiland is geïsoleerd van de buitenwereld en het leven is er goed en vredig. Net zoals alle andere kinderen van hun leeftijd gaan ze op audiëntie bij de koning. Alle ouders krijgen van de koning een zak zilverstukken per kind. De koning wil namelijk dat elk kind de mogelijkheid moet krijgen om een studie te volgen.

Heel nobel van de koning. Maar in werkelijkheid is de audiëntie een dekmantel. Een select aantal inwoners van Arandia weet de waarheid. Namelijk dat op het eiland mensen met hoorns leven. Deze hoorns houden ze verborgen onder de hoge hoofddeksels die zo populair zijn op Arandia. Mensen met een hoorn hebben magische krachten. Er zijn twee soorten hoorndragers: de enkelgehoornden en de dubbelgehoornden. De audiëntie is in werkelijkheid een manier om de kinderen eruit te pikken bij wie een hoorn zal gaan groeien. Deze kinderen worden onder het mom van een speciale opleiding van hun ouders geïsoleerd en leren alles over hun magische krachten. Vana en Fokko krijgen deze speciale opleiding aangeboden. Hun ouders krijgen een zak goudstukken per jaar dat de tweeling in opleiding zal zijn. De trotse ouders gaan meteen akkoord.

Vana krijgt een dubbele hoorn en bij Fokko groeit een enkele. Dubbelgehoornden beschikken over onbeperkte magie terwijl enkelgehoornden slechts een beperkte hoeveelheid kunnen gebruiken. Wanneer die hoeveelheid op is, is het voorbij. Bovendien is er een vloek uitgesproken over enkelgehoornden. Een vloek met verstrekkende gevolgen.

Vana en Fokko kunnen hun opleiding niet in alle rust volgen want er is haast geboden. Het eiland wordt aangevallen en alle hulp is nodig. De godin van het eiland, Suvi, heeft een magische barrière over het eiland gelegd om het tegen haar slechte broer Rhei te beschermen. Maar de barrière is verzwakt en de vijand staat op het punt binnen te dringen. De volgelingen van Rhei hebben maar één missie: “Alle magiërs en tovenaars van Arandia moeten dood.”

Behalve het verhaal van Vana en Fokko wordt ook het verhaal van een andere tweeling verteld. Namelijk dat van Suvi en Rhei. Hun verhaal wordt verdeeld over het boek uit de doeken gedaan op bladzijden die eruit zien als perkamentvellen. 

Het verhaal is vrij duister en soms wreed. Omdat dit boek geschikt is voor kinderen vanaf twaalf jaar had dat van mij een stuk minder gemogen. Tieners plegen moorden en dit wordt uitgebreid beschreven. Een voorbeeld:

“Ze draaide zich om, griste haar mes tevoorschijn en verborg het achter haar rug. Hij kwam dichterbij. Ze liet hem komen, steeds dichterbij. Tot hij zijn hand om haar middel sloeg. Ze zwaaide met haar arm en het mes gleed door zijn keel.

Terwijl hij probeerde de stroom te stelpen met zijn handen, spoot het bloed uit de wond. Net een fontein. Rochelend zakte hij in elkaar. Daar lag hij, de slaaf, te vechten voor zijn leven. Glimlachend keek ze toe hoe hij steeds langzamer bewoog, steeds oppervlakkiger ademhaalde en een glazige blik in zijn ogen kreeg”.

Het verhaal is sterk geschreven en heeft al dat geweld niet nodig. Soms worden Fantasy-verhalen wat te omslachtig maar dat is in dit boek helemaal niet het geval. Het verhaal is goed te volgen en voorin staat bovendien een plattegrond van Arandia. De vertelling over Suvi en Rhei is een goed gekozen aanvulling. Het spannende en fantasierijke boek Geheugenstrijd is het eerste deel van een trilogie.

ISBN 9789051162011 | Paperback |  192 pagina’s| De Vier Windstreken | oktober 2011
Illustrator: Iris Compiet
Vanaf 12 jaar

© Annemarie, 1 november 2011

Lees de reacties op het forum en/of reageer, klik HIER