Hansje Fokkemast
Bernique Touw
Gewoon een lekker leesverhaal, het bestaat nog!
Tussen al die boeken vol probleemkinderen en verhalen over andere werelden, bevolkt met vreemde wezens – hoe leuk ook! – is het soms een verademing om weer eens een ‘ouderwets’ verhaal te lezen.
Hoofdpersoon is de tienjarige Hansje Fokkemast, die ondanks zijn naam – en zijn ouders - niet van plan is om ook schipper te worden, zint op een plan om weg te komen uit het schippersinternaat.
Hoewel, eigenlijk is het meer een fantasietje, het kan immers niet?
Maar als hij op een dag ziet hoe een paar kooltjes ontsnappen uit het vuur dat opgestookt wordt om de stoomlocomotief te laten rijden, denkt hij ‘kan ík ontsnappen? Kan ik net zo doen als dat kooltje?’
Nou en of hij dat kan!
Hij pakt een rugtas in met extras kleren, een stuk touw, een drinkfles, een zakkompas en een paar knikkers. Hij neemt ook zijn geheime schrift, een pen en een inktpot mee, en die laatste plak koek.
Een klein briefje voor papa en mama en hij klimt uit het raam. Onderweg stopt hij nog het kooltje, dat nog gloeit, in een tondeldoos, en die veer die voor zijn neus omlaag dwarrelt mag ook mee. Dat hij daar heel slim aan doet, beseft hij zelf niet, want zo slim vindt hij zichzelf helemaal niet.
Maar de voorwerpen in zijn rugtas hebben wonderbaarlijke eigenschappen!
Hansje is een bescheiden jongetje, dat open staat voor de vreemde wereld waarin hij terecht gaat komen. Zo komt het dat zijn maatjes in het avontuur Alfa en Bet (!) zijn, twee papieren – uitgeknipte – letters. En zo komt het dat hij steeds hulp krijgt uit onverwachte hoek. Want een ouderwets verhaal loopt altijd goed af! Gelukkig maar: Hansje komt in zee terecht en beleeft daar enkele angstige ogenblikken; hij wordt achtervolgd door rovers, en staat ineens tegenover een grote zwarte beer…
Omdat het verhaal niet speelt in onze tijd, kan het voor jongere kinderen wat lastige momenten opleveren. Weten zij wat een tondeldoos is? Kennen zij een dissel? Nu staat er achter in het boek een lijst met verklaringen voor dit soort woorden, maar misschien is dat te laat, en was een aanduiding bij het betreffende woord handig geweest.
De bladspiegel is heel duidelijk, veel witruimte, prettig te lezen, maar dat je het verhaal in een ruk uitleest, ligt meer aan de spanning die goed vastgehouden wordt. Je wil nu eenmaal weten of Hansje uit de handen van de rovers en van de wachters kan blijven en of het lukt om het romantische verhaallijntje tot een goed einde te brengen.
ISBN 9789081142489 | Hardcover | 144 pagina's | Uitgeverij Maan | oktober 2012
Illustraties van Geertje van der Zijpp | Leeftijd vanaf 10 jaar
© Marjo, 11 juni 2013
Lees de reacties op het forum en/of reageer, klik HIER