Een prima boek om alles over ridders te weten te komen. De links naar internet zijn niet denderend, maar het boek is ook al ruim vijf jaar oud, dat scheelt.
Ridders
Rachel Firth
Je kunt er niet omheen dat dit boek gelinkt wordt aan internet. Op de omslag, meteen als je het boek opendoet en ook weer als je het dicht doet, staan allerlei tips en waarschuwingen voor het gebruik van internet. Of kinderen dat lezen is de vraag, die zijn meestal al doorkneed op internetgebied, maar het kan geen kwaad.
Overigens wordt ook in het boek zelf gewezen naar http://www.usborne-quicklinks.com, waar je doorgelinkd wordt naar sites met meer informatie over betreffende onderwerpen. Tja, wel in het Engels, Frans, Italiaans of Spaans... en de enkele die ik zelf geprobeerd heb werkten niet vlot. Beter om zelf te surfen op Nederlandse sites. Hebben we tenslotte ook. Die extra's voegen dus voor onze Nederlandse kinderen niet veel toe.
Maar gelukkig is het boek afgezien daarvan compleet. Het vertelt veel, en laat met mooie illustraties veel zien. Het begint met te vertellen wat een ridder doet en hoe je dat werd, en dat was in de verschillende eeuwen van de Middeleeuwen anders. Dan over oorlogvoeren, wapens en uitrustingen, eveneens variërend door de tijd. Net als je je begint te verbazen over het feit dat wij hier überhaupt leven, met hoofdstukken met als titel: Dodelijke wapens; Maliënkolder en schild; Harnas; Oorlogvoering; Belegering; Aanvalswapens; Verdediging; toernooien, jacht en spel, kruistochten, tempeliers etc. lezen we dat het wel het gebruik was dat als de vijand zich overgaf, hij netjes behandeld werd tot aan zijn vrijlating. En dan volgt er een hoofdstuk over hoe het de thuisblijvende edele vrouwe verging. en wordt er verteld wat hoofse liefde is.
Niets over het gewone volk, alleen een stukje over de jongen die page is. Maar die wil tenslotte ook weer ridder worden.
Er wordt uitgebreid verteld over de schilden en de familiewapens, en over herauten die daar alles van moesten weten. Nog wat beroemde vrouwen (!) en ridders en dat was het dan.
Toch wel een boek waarmee je goed beslagen ten ijs kan komen.
Hardcover | 48 Pagina's | Usborne 2003 ISBN10: 9054572388 | ISBN13: 9789054572381 'internet-linked knights' vertaald door Vertaald door Erik Potman
© Marjo
juli 2008