Mijn grote schilderboek
Tips, trucs en oefeningen voor
iedereen bij het schilderen en Kalligraferen
Christina Thrän
In het voorwoord vertelt Christina waarom ze dit boek gemaakt heeft. Er komen namelijk vaak kleine en grote mensen bij haar die willen leren schilderen maar om iedereen die dat wil, les te gaan geven... dat lukt niet want ze wil tussendoor ook graag haar eigen schilderijen maken.
Omdat het leuker en makkelijker is om het samen met papa, mama, opa, oma, broertjes, zusjes of vriendjes te leren heeft ze het boek niet alleen voor kinderen gemaakt. Ook volwassenen die graag schilderen, maar niet precies weten hoe ze moeten beginnen, kunnen er veel van leren.
Christina vertelt ook welk basismateriaal je nodig hebt (niet zo heel veel) om aan de slag te kunnen gaan. Voorop het boek zit al een kwast dus die hoef je nog niet te kopen. Je kunt nu eerst van alles proberen en later altijd nog dikkere of dunnere kwasten kopen.
Christina begint met de basisvormen zoals een rechthoek, ovaal, vierkant, cirkel, peervorm enz. die kun je met potlood goed leren tekenen. Helemaal onderaan de eerste bladzijde zie je een lieveheersbeestje in vier stappen getekend. Het beestje 'zegt': 'Ik was een ovaal' en dat klopt, dat kun je heel goed zien in die vier tekeningetjes. Daarna laat de schrijfster zien wát je met al die vormen kunt tekenen. Met rondjes kun je kersen tekenen. Met een ovaal kun je een citroen tekenen en zo geeft ze veel meer voorbeelden. Ook vertelt ze hoe je met die basisvormen mensen en dieren kunt maken. Als je het ziet dan denk je, jeetje wat handig!
Je leert wat perspectief is en hoe je dat kunt tekenen en Christina laat zien wat je met arceren allemaal kunt bereiken, daardoor gaat een afbeelding die je gemaakt hebt leven. Met arceren kun je dingen donkerder maken of juist laten uitlichten.
Dan volgen de oefeningen met kleur- en aquarelpotloden en even later met waterverf. Dat is ook erg leerzaam. Ze laat zien hoe je met een beetje zout of afwasmiddel in de verf heel aparte effecten krijgt. Je leert hoe je kleuren kunt maken en hoe je witte of heel lichte voorwerpen kunt schilderen. Ook dieren en mensen komen aan bod, stap voor stap laat Christina zien hoe je bijvoorbeeld een konijn met zo'n mooi zacht vachtje kunt schilderen. En alles begint steeds met de basisvormen, dat is zo bijzonder.
Ook landschappen schilderen wordt niet vergeten. Ze vertelt waar je op moet letten bij een landschap en welke trucjes er zijn om alles goed te kunnen weergeven.
Na al het schilderen komt kalligraferen (schoonschrift) aan bod. Allerlei soorten letters en materialen worden besproken. Je kunt kalligraferen met verf, met inkt, met een potlood, wat jij het leukste of het mooiste vindt.
Heel leuk is ook om te leren vergroten. Je kunt bijvoorbeeld op een foto hokjes tekenen en dan de lijntjes natekenen in grotere hokjes en zie! Je hebt de foto uitvergroot! Je kunt ook iemand heel lang maken als je lange hokjes neemt of heel breed.
Op het eind van het boek worden de materialen nog eens extra besproken, Christina vertelt welke potloden er allemaal zijn, je hebt namelijk harde en zachte potloden en dat je een goede gum moet hebben uit een tekenwinkel. (Wist je dat mensen tweehonderd jaar geleden brood als gum gebruikten?) Ook vertelt ze hoe je de kwasten moet schoonmaken en bewaren en welk papier je het beste kunt gebruiken.
Maar het allerbelangrijkste is... veel oefenen!
Het is echt een schitterend boek, zowel qua uitvoering als inhoud. Op een directe, vlotte manier worden allerlei aspecten van het tekenen en schilderen besproken. Je krijgt gelijk zin om te beginnen. Maar ook de speelse manier van 'les' geven is zo leuk.
Je ziet door het hele boek heen mevrouw en meneer muis commentaar geven of vragen stellen. De tekenstijl van Christina Thrän doet in de verte een beetje denken aan de stijl van Marjolein Bastin. Ze zijn vrolijk, goed verzorgd en humoristisch.
Als een kind (of jijzelf) wilt leren tekenen of schilderen dan is dit een uitstekend boek om mee te beginnen. Ik heb er van genoten en ga zeker oefenen en de tips van Christina gebruiken!
ISBN 9789051160895 Hardcover 48 pagina's, formaat: 34,5 x 24,6 cm Uitgeverij De Vier Windstreken juli 2009.
Leeftijd vanaf 8 jaar
© Dettie, 8 augustus 2010
Lees de reacties op het forum en/of reageer, klik HIER
Hoeveel papier gaat er in een boom?
Bas van Lier
Bas van Lier heeft een boekje gemaakt (108 pagina's) over duurzaamheid.
In dit boek worden vijftig vragen van kinderen beantwoord over dit actuele onderwerp.
Zoals de vragen
- Wat is beter voor het milieu: plastic of karton?
- Waarom moet je altijd een heel kladblok kopen als je maar één blaadje wilt?
- Wat gebeurt er met batterijen?
- Welke plek op de wereld is het schoonst?
- Hoeveel papier gaat er in een boom?
- Wat is het meest vervuilde ding op aarde?
Bas van Lier geeft op al de vijftig vragen uitgebreid antwoord en meer. Vaak staat bij het antwoord nog een extra toelichting of een tekening om alles nog duidelijker te maken.
Bijvoorbeeld bij de vraag Als de polen smelten, hoelang duurt het dan voor het water in Nederland aankomt?
In het antwoord staat o.a. te lezen dat het niet zo zal zijn dat het ijs rond de polen in één keer smelt en dat een dag later opeens de zee bij Nederland enorm stijgt. Bij deze uitleg staat een tekeningetje van een paal waar de waterstand op af te lezen is en wordt in een apart tekstblokje uitgelegd wat Normaal water (N.A.P.) is en hoe ze daardoor de waterstand in Nederland kunnen meten.
De vraag Waarom worden er zo veel vruchten uit het buitenland ingevoerd? is er een die ik mezelf ook wel eens afvroeg.
Daar worden verschillende redenen voor gegeven. Mensen reizen tegenwoordig veel meer en willen die lekkere vruchten die ze in het buitenland aten ook in Nederland eten. Maar ook zijn er steeds meer mensen uit verre landen in Nederland komen wonen. En die vinden het fijn om vruchten uit het land waar ze vandaan komen te kunnen kopen. Natuurlijk is het minder goed voor het milieu om een mango uit Israël te eten dan een appeltje uit de Betuwe. Maar... meldt Bas van Lier, het verschil is niet zo heel groot. De mango's groeien in Israël gewoon van de zon en worden per schip naar Nederland vervoerd. Voor het milieu is het veel slechter om bijvoorbeeld een papaja te kiezen, want die is met het vliegtuig uit Zuid-Amerika of Zuid-Afrika gekomen. Op de groente- en fruitkalender op de website www.milieucentraal.nl kun je bekijken welke vruchten je het beste wanneer wel en niet kunt kopen.
Het is een erg leerzaam en informatief boek. Jongeren die in duurzaamheid en het milieu geïnteresseerd zijn zullen in dit boek veel antwoorden op hun vragen vinden.
Bas van Lier heeft alles in duidelijke taal geschreven. Hij gebruikt geen idioot moeilijke woorden maar legt gewoon goed alles uit.
De illustraties in grijs-zwart en roodtinten van Irene Goede zijn meestal als leuke illustraties bij de vraag gemaakt en soms worden dingen duidelijker door deze tekeningen.
Goed boekje!
ISBN 9789046807125 Paperback 108 pagina's | Nieuw Amsterdam | april 2010
Het zevende boek uit de vragenseriereeks. Leeftijd vanaf 9 jaar
© Dettie, mei 2010
Lees de reacties op het forum en/of reageer, klik HIER
Zo zie ik eruit
tekst: Pierre Winters
illustraties: Eline van Lindenhuizen
Een boekje uit de Willewete (natuur) serie.
Op de eerste pagina zie je Laura en Sam lekker buiten spelen in de tuin. Het is een beetje koud dus ze hebben lekkere warme kleren aan.
Maar weet jij wat er onder al die kleren zit?
Via een flap zie je Laura en Sam in hun ondergoed. Met pijltjes worden hun lichamsdelen aangegeven, zoals schouder, buik, enkel, teen. Het grappige is dat als je de flap openslaat de afbeelding hetzelfde blijft, alleen staan de kinderen dan in hun onderbroek en hempje.
Daarna krijg je twee bladzijden waarop tekeningen staan van gezichten. Hoe ziet iemand er uit als hij of zij blij, bang, boos en slaperig is?
Verderop wordt verteld over ogen en wat je allemaal kunt ruiken met je neus en nóg leuker wat je allemaal met je mond kunt doen en dat is héél veel!
Natuurlijk worden je oren niet overgeslagen...
Aan elke kant van je hoofd zit een oor.
Met je oren kun je horen.
Wat hoor je allemaal?
Sommige geluiden zijn leuk en andere niet.
Op de twee bladzijdes over je oren staan ook plaatjes waarbij je kunt vertellen hoe ze klinken.
In het midden van het boek zitten twee uitklapbare bladzijden. Daarop staan afbeeldingen wat je allemaal met je armen en benen kunt doen. Maar ook wat er allemaal onder je huid, je velletje, zit. Je ziet waar je hart, je hersens, je botten en nog veel meer zitten.
Je hebt natuurlijk ook haren op je hoofd. Welke kleuren haar zijn er?
En hoe zorg je eigenlijk voor je lichaam?
Alles staat met heel duidelijke, kleurige tekeningen aangegeven.
Het is een mooi overzichtelijk boek waar kleine kinderen veel van kunnen leren. Op elke twee bladzijden staat een onderwerp uitgelegd en een 'Wist je dat' tekstballonnetje. In dat ballonnetje staat bijv. Wist je dat geen enkel gezicht hetzelfde is? Elk gezicht is een beetje anders.
Helemaal aan het eind van het boek staat een miniquiz waarbij de antwoorden achter een flap staan.
ISBN 9789044811711 Hardcover 32 pagina's Uitgeverij Clavis | april 2010 Formaat: 250 x 260 mm
Vanaf 3 jaar
© Dettie, mei 2010
Lees de reacties op het forum en/of reageer, klik HIER
Het grote reken/tekenboek
Taro Gomi
Met dit boek kun je kinderen op een speelse manier leren rekenen.
Het begint met de cijfers 1 tot en met 10. Op elke bladzijde krijgt één cijfer de aandacht, bijv. bij het cijfer 1 zie je op de rechterpagina een beker en een bord met een vorkje. Op de linkerpagina staat; 1 teken 1 stukje taart.
Bij vier zie je rechts een tafel met een vaas met vier bloemen erin. Links staat; 4 teken 4 stoelen rond de tafel.
Na deze opdrachtjes kunnen kinderen leren wat je met een cijfer kunt aangeven.
Bijv. rechts zie je een breedgeschouderde rugbyspeler getekend, links staat 6 is het nummer van deze sportman. Schrijf een 6 op zijn shirt.
Of... rechts een klok die negen uur aangeeft echter zonder het cijfer negen, wel acht en tien. Links staat 9 uur! Zet het cijfer 9 op de juiste plek in de klok. 9 uur 's avonds is best wel laat! Ga maar snel slapen.
Verderop in het boek zie je cijfers gemaakt van ijzerdraad, paperclips, touw etc. Een kind kan kiezen van welk materiaal zij een cijfer wil maken.
Daarna kunnen kinderen zelf cijfers invullen, bijvoorbeeld op een trein bestaande uit vijf wagons. Het cijfer twee is al ingevuld.
De opdrachtjes worden steeds een klein stapje moeilijker. Bij een veld met getekende bloemen wordt gevraagd 4 bloemen rood te kleuren en 8 bloemen geel. Nog verder in het boek staat een heel leuke opdracht voor de kinderen denk ik.
Help de juf en kijk de toets voor haar na. Een goed antwoord krijgt een krul, een fout antwoord een kruis. Iedere krul is 10 punten waard.
Daaronder staan sommetjes met goede en foute antwoorden zoals:
1 + 2 = 3
3 + 4 = 8
5 + 9 = 14
6 + 10 = 19
enz.
Er staan tekeningen van dingen in die je kunt kopen zoals een fiets, een fototoestel, een bal etc. Daarbij staan prijzen vermeld zodat kinderen ook leren dat cijfers daar ook voor kunnen dienen. Daarna volgen sommetjes met voorwerpen die geprijst zijn. Een reep voor Euro 1,20 of een ijsje voor 2 euro. Bij elkaar acht artikelen. Kinderen kunnen dan bijvoorbeeld uitrekenen wat ze moeten betalen als ze alles willen kopen of wat ze kunnen kopen als ze vier euro bij zich hebben.
Natuurlijk staan er klokken in het boek en helemaal op het eind staan o.a. puntjes met cijfers die je moet verbinden met een lijn zodat er een tekening tevoorschijn komt en gekke krokodillen met een groot nummer zoals 1205 en 2051. Kinderen moeten dat getal hardop zeggen.
De tekeningen in dit boek zijn eenvoudig en in zwart-wit. Het lijkt alsof ze met houtskool of wasco gemaakt zijn. Het papier heeft qua uiterlijk veel weg van kladblokpapier maar is gladder. Het boek heeft een goed formaat om lekker in te kunnen tekenen en kleuren en is soepel genoeg om makkelijk fotokopieën uit te maken zodat meerdere kinderen tegelijk bezig kunnen zijn. Maar het leukste is natuurlijk ieder zijn eigen reken/tekenboek. Een mooi en leerzaam boek.
ISBN 9789046806661 paperback met flappen 276 pagina's Afmetingen: h 21 x b 29,7 cm Uitgevrij Nieuw Amsterdam april 2010
Vanaf 6 jaar vertaling Michelle Smit/Nieuw Amsterdam Uitgevers
Zie ook http://www.gomitaro.com
© Dettie, april 2010
Lees de reacties op het forum en/of reageer, klik HIER